Čaj od kamilice dobar je za grlo, bolove zuba (kada zub zagnoji i otekne) i upalu desnih. Pored toga, preporučuje se: protiv nadimanja, mučnine u stomaku i problema sa varenjem.
Čaj od šipka je dobar protiv prehlade zbog toga što sadrži vitamin C.
Uvin čaj ublažava tegobe kod upala mokracnih puteva,olakšava izlucivanje mokrace i pomaže izbacivanje mulja,peska i kamencica
Čaj od hibiskusa snižava krvni pritisak I visoke nivoe holesterola. Zbog toga smanjuje I rizik od pojave srcanih oboljenja. Prirodan je blagi diuretik. Poseduje brojne antioksidante koji štite krvne sudove I srcani mišic od štetnog dejstva.
Indijski – crni čaj Poseduje nizak nivo kofeina, koji povecava koncentraciju. Sadrži I fluor koji štiti zube, smiruje digestivni trakt. Koristi se i kao lek za dijareju. Poboljšava cirkulaciju krvi i reguliše nivo holesterola
Menta smiruje stomak, snižava temperaturu i smanjuje bolove.
Narodni čaj Upotrebljava se kod infekcije gripa, crevnih oboljenja, dijareje. Koristi se kod gastritisa, kod oboljenja bubrega, srca, u lečenju anemije i avitaminoze.
Zeleni čaj preporučuje se: pri prevenciji kancera, za ubrzavanje metabolizma i ocuvanje moždanih funkcija, smanjuje nivo holesterola, triglicerida u krvi, ima antibakterijsko dejstvo, pomaže u redukcionim dijetama, cisti organizam od toksina
Žalfija je dobra za ispiranje grla i usne duplje. Koristi se za smirenje, kao antiseptik i za snižavanje temperature, a jedina je lekovita biljka koja pomaže kod noćnog znojenja. Koristi se u lečenju grčeva, bolesti žlezda, leči jetru, pročišćava krv, disajne organe i želudac. Podstiče apetit, leči upale grla, pomaže kod krvarenja desni i paradentoze.
Maslačak po jedna šolja čaja od maslačka dnevno pogoduje smanjenju celulita.
Kopriva– olakšava reumatizam, smanjenje otoka kao i probleme sa prostatom. Reguliše krvni pritisak, ublažava bolne menstruacije, snižava nivo holesterola,
– veliko dejstvo kod upala mokracnoh kanala
– kod alergijskih simptoma koje nastaju dolaskom proleca
Hajdučka trava – ulazi u čajeve za čišćenje, pojačano lučenje žuci, caja za normalizaciju metabolizma i caja za umirenje, u slucaju želudačnih tegoba, nadimanja i teškog varenja, kod oboljenja jetre i žuči, brže zarastanje rana i ublažavanje bola, spolja se upotrebljava za ispiranje, kao i za spravljanje kupki i obloga
– Ubrzava krvotok, pomaže kod nekih poremecaja rada srca, jaca organe za probavu, za bolju cirkulaciju i procišcavanje
Melisa Pomaže kod poremećene i neregulirane probave, spazama i nadutosti te kod želučnih bolova poput gastritisa ili žgaravice. Pravu vrednost osetiće osobe koje su napete, izmučene stresom ili bolešću, jer ova biljka krepi duh. Svakako se preporučuje kod stresnog poremećaja, depresije i anksioznih stanja.
Čaj od majčine dušice preporučuje se za smirenje, ali i protiv promuklosti.
Dečiji čaj ublažava tegobe grčeva u stomaku. Ovu biljnu mešavinu čine plodovi komorača, anisa, kima, korijandera, korena angelike i lista bosiljka.
Kantarion lekovita dejstva kod bolesti, nerava, živcanih tegoba, stresa, kada se dugo naprežete, leci govorne smetnje, depresiju. Koristan je kod lecenja zapaljenja disajnog, probavnog, mokracnog i reprodukcijskog sistema, glavobolja, nesanice i funkcionalnih srcanih smetnji
Lipa deluje smirujuće u slucaju grceva, pomaže kod oboljenja bubrega, organa za disanje, nervnih slabosti, duševne premorenosti I stimuliše rad srca i preporučuje se za dobar san
Beli slez Sluz iz belog sleza povoljno deluju kod kašlja, bronhitisa, upale pluca, bronhalne astme, kao i kod oboljenja probavnih i mokracnih organa, upale materice, upale debelog creva id r.
Zova se koristi za pospešivanje izlučivanja mokraće, nakupljene tečnosti u organizmu, za lečenje šećerne bolesti kao i za čišćenje i poboljšanje krvi, lečenju prehlade, bronhitisa, kašlja, gripe, početne upale pluća, jake kijavice, ospica, šarlaha, teškog disanja, astme i kod svih reumatičnih bolesti.
Čaj od brusnice ima izvesna antibakterijska i antikancerogena dejstva i preporučuje se kod problema sa mokraćnim putevima. I uvin čaj je dobar za probleme sa mokraćnim kanalima.
Divlja trešnja sa cimetom – idealan je za hladne dane jer pojačava perifernu cirkulaciju.
Borovnica -Listovi preliveni vrelom vodom ublažavaju upalu mokraćnog mehura i mokraćnih kanala.
Planinski čaj -u narodu vekovno poznat, cenjen i korišćen. Prepoznatljivog je mirisa i prijatnog-osvežavajućeg ukusa. Olakšava i pospešuje rad disajnih organa i organa za varenje.
Po mogućstvu, čaj treba piti bez šećera ili sa kašičicom meda kao zaslađivačem. Ukoliko pijete čaj sa šećerom, preporučujemo malo žutog šećera. Presladak čaj sa belim šećerom nije preporučljiv.
Ne treba piti vreo čaj zato što oštećuje nepca, usnu duplju i ždrelo, a u stomaku izaziva pravi stres.