Kraj zime je pravo vreme za setvu u zatvorenom prostoru.
Biljke posejane u ovo doba godine stasavaju do sredine aprila kada prolazi i teoretska mogućnost od  pojave mrazeva. Tada se ove biljke presađuju u bašte.
KAKO RAZMNOŽAVATI BILJKE SEMENOM
Sitna semena biljaka poput begonije, petunije, origana i šeboja najlakše je posejati grupno u plastične žardinjere a onda ih po nicanju pikirati pojedinačno u „saća za rasad“. Ova saća se proizvode u različitim veličinama od stiropora ili plastike.
Kada je reč o krupnijem semenu, ono se može sejati i direktno u otvore saća.
pikiranje rasada goji
Optimalna temperatura za klijanje semena je 20-25 *C.
Kao supstrat za setvu, najbolje je koristiti beli treset ili kombinaciju belog treseta i humusa.  Preterana količina huminske kiseline i rastvorljivih soli u jeftinim supstratima može dovesti do „sagorevanja“ semena.  U slučaju da ne možete nabaviti treset, humus nastao razlaganjem organske materije treba pomešati sa peskom, i baštenskom zemljom. Pored toga može se koristiti i perlit, vermikulit, ili kokosova vlakna. Prilikom mešanja supstrata za setvu, preporučuje se dodavanje sitne frakcije zeolita.
Po setvi seme mora biti u vlažnoj, nikako mokroj sredini. Ukoliko se seme u nekom trenutku potpuno osuši, to bi moglo dovesti do prestanka započetih aktivnosti i gubitka klijavosti.
POLEGANjE PONIKA
Poleganje ponika izazivaju zemljišni paraziti, gljivice Pythium, Sclerotinia, Rhizoctonia, Fusarium, Verticillium.
One uništavaju najpre koren mladog ponika a prvi simptomi se uočavaju tek kada koren potpuno izgubi ulogu potpore i biljke padnu kao pokošene. Borba protiv ovih gljivica može se vršiti na dva načina:
1. Toplom sterilizacijom supstrata pre setve semena
2. Primenom fungicida koji deluju na prouzrokovače poleganja ponika. Trenutno je na našem tržištu najprodavaniji Previcur i Previcur energy.

OSVETLjENjE
Mladim, tek izniklim biljkama, potrebno je puno osvetljenja ali nikako direktno sunce.
Ukoliko se rasad proizvodi u plasteniku, stakleniku ili svetlarniku potrebno ga je zaštititi od direktnog zračenja. Rasad se može proizvoditi i u kućnim uslovima na mestima gde nema dovoljno osvetljenja ali u tom slučaju svetlo treba nadoknaditi fito lampama.
Dobar izvor svetla mogu biti neonke postavljene 30-50sm od rasada ili specijalizovane lampe sa pojačanim plavim i crvenim spektrom, pogodne za gajenje biljaka.
Nove tehnologije se baziraju na led svetlu sa tačno preciziranim crvenim i plavim spektrom koji odgovara spektru neophodnom za rast i razvoj biljaka. Prednost led fito lampi je u tome što se potrošnja električne energije svodi na zanemarljive brojke.
Primera radi sijalica od 3w, dovoljna je za osvetljavanje oko 0,5-1m2.
Autor: Radivoje Bulatović
Dipl. Inž. šumarstava, oblast pejzažna arhitektura i hortikultura.