Bogumila ili Bugenvilija je prelepi simbol celog Mediterana. I na Jadranu, Jonskom i Egejskom moru ona se raskošno penje, obasjana voljenim sunčevim zracima, uz kamene zidove, ograde od kovanog gvožđa, čineći naše letovanje još romantičnijim.

U koliko je želite imati, a ne živite na moru, bez direktnog sunčevog zraka leti, bogumila ne može gusto cvetati, a zimi, da ne bi došlo do mrzavanja, treba da je prekrijete najlonom i unesete u kuću sa terase. Oko korena stavite takođe piljevinu na primer ili suvu travu (seno). Djubrivom za cvetnice i gnojivom tretirajte biljku do kraja avgusta kako biste cvetanje podstakli. Veoma važnu ulogu u cvetanju i bojama igra GVOŽĐE, kao i kod hortenzije o čemu smo pisali. Boja cveta će biti jarča. Na primer ako imate žutu bogumilu, moguće je, da će se sa dosta gvožđa, pojaviti nijanse narandžaste i crvenkaste i dobiti neki fenomenalan miks. Bogumila voli kiseliju zemlju, pa joj dodajte đubrivo koje možete sami napraviti od kora citrusa (limuna, narandže, grejpa, mandarine, limete) i bogati su vitaminima i dragocenim mineralima, koji su većinom koncentrisani u kori u kojoj su: kalijum, kalcijum, fosfor, gvožđe i natrijum.

Tokom vrelih letnjih dana treba je prskati protiv plamenjače. Cvetove nikako ne treba kvasiti, samo lišće. Najbolja mešavina zemlje za bugenviliju je mešavina treseta i peska (treba biti hranljiva, humusna zemlja), sa odnosom 3:2.Nakon cvetanja, u jesen, izdanke treba iseći, orezati bogumilu. Reznicama je možete ožiliti drvenastim reznicama na leto i zelenim u proleće rastvorom IBA hormona koji možete poručiti i dobiti odgovore na pitanja koja se tiču uzgoja ove prelepe biljke.